Tomáš Syryčanský : Dvanáctý ročník KFL přináší novinku v playoff

Krupská florbalová liga vstupuje do své dvanácté sezóny. V posledních třech ročnících dochází ke snižování počtu účastníků, každý rok se nedaří plně zajistit rozhodčí na všechny turnaje a zdá se že liga stagnuje. O těchto a dalších problémech, o letošním ročníku a o dalši vizi soutěže jsme pohovořili se zakladatelem KFL Tomášem Syryčanským.

Startuje dvanáctý ročník KFL a přihlásilo se "jen" deset týmů. Co letos účastníky KFL čeká?

Ke snižování počtu účastníků bohužel dochází, ale deset týmů je pořád velmi slušný počet, aby se odehrála kvalitní soutěž. Letos bude opět hodně zápasů, třetí ročník Ligového poháru KFL a samozřejmě standardní play-off. Horkou novinkou je zavedení takzvaného "play-off útěchy", kam postoupí týmy, co se nedostaly do klasického play-off a týmy, co vypadly ve čtvrfinále klasického play-off a budou hrát dle standardního play-off pavouka. Vše vyvrcholí finálovým turnajem, který bude mít vlastně dvě finále a dva souboje o třetí místo a všichni hráči budou mít šanci zažít pocit vyřazovacích bojů a finále o mistra KFL nebude v komorní atmosféře.

Nehrozí KLF zánik vzhledem k neustále stagnujícímu počtu účastníků?

Na úvod je potřeba zmínit smysl KFL ze strany pořadatele. Liga vlastně vznikla z důvodu vyplnění hluchých míst ve Sportovní hale v Krupce, což se již 11 let daří a každým rokem se rozšiřovala a rostla. Určitě by šla dělat ještě mnohem kvaIitněji a s větším zapálením, než se děje a mohla dnes být kolosem mezi amatérskými soutěžemi. Ale pak by to chtělo, aby se o soutěž staral o něco větší tým lidí. Za těch 11 let jsem došel k závěru, že ideální je mít 12-14 plnohodnotných týmů, které nebudou mít problém s počtem hráčů a budou k soutěži přistupovat zodpovědně v rámci plnění svých úkolů při pořádání a rozhodcování zápasů.

Zmínil jsi otázku rozhodčích. To je asi nejožehavější téma nejen pro KFL?

Vzhledem k situaci ve florbalovém regionu je velmi nepraděpodobné, že KFL bude plnohodnotně využívat oficiální rozhodčí z České florbalové unie. Před třemi lety měl region k dispozici cca 120 rozhodčích pro své soutěže a vždy někdo zbyl, kdo byl schopen pískat naší ligu. Na tuto sezónu má přihlášeno cca 70 rozhodčích. Zde je jasně vidět rapidní pokles. My bychom potřebovali mít tým svých vlastních rozhodčích, kteří vzejdou z hráčů KFL. Momentálně máme pár věrných oficiálních rozhodčích, kteří ale současně hrají za nějaký tým a ještě pískají oficiální soutěže a tudíž nemohou být stále k dispozici. Myslím, že by stačilo mít tak 5 stálých zájemců, pro které to současně může být velmi zajímavá brigáda. Závěrem je nutné říct, že je to jeden z nějvětších problémů a je potřeba ho řešit.

Co bys tedy popřál hráčům do letošní dvanácté sezóny?

Ať je beze zbytku naplněn smysl Krupské florbalové ligy ze strany hráčů, což je chodit hrát florbal pro radost a žízeň. Užívat si možnosti hrát organizovaně dle pravidel, vedení tabulky a statistik a hlavně respektovat svého soupeře.

Posledních 30 dnů: 6277 | Posledních 7 dnů: 1962 | Poslední den: 126